SOCIAL RESPONSIBILITY

CLASSICAL 4 ALL (click here for website)

CLASSICAL 4 ALL is founded by pianist/composer Emir GAMSIZOGLU and theatre artist Ege Maltepe as an umbrella for the classes, and projects they create with the aim of spreading the love and interest for Classical Music.

Mission
CLASSICAL 4 ALL aims to reach a wider audience for classical music by taking actions around and about the genre. These actions (including interdisciplinary projects and classes) use classical music as their basis without changing its content, and have a lighter, more personal approach to the art form.

Classical music is for everyone!

HERKESE KLASiK (websitesi için buraya tıklayın)

Herkese Klasik piyanist/besteci Emir Gamsızoğlu ve tiyatro sanatçısı ve eğitmen Ege Maltepe tarafından, ikilinin klasik müzik ilgi ve sevgisini yaymayı amaçlayan dersler ve projelerini biraraya toplayan bir şemsiye yaratmak fikriyle kuruldu.

Misyon
Herkese Klasik, klasik müziğin daha geniş bir izleyici ve dinleyici kitlesine ulaşması amacıyla, bu müzik formu ile ilgili ya da bu formu kullanan projeler üretir. Üretilen disiplinlerarası projeler ve dersler klasik müziğin içeriğini değiştirmeden müziğe daha hafif, daha kişisel bir bakış açısı sunar.

Klasik müzik herkes içindir!

Advertisements